Koln win Mens European Cup

July 18

HC Koln-West Rheinos from Germany won the Men European Cup 2017 which took place in Duisburg, Germany on July 14-16 In the final HC Koln-West Rheinos won 5-3 (3-2, 0-0, 2-1) against SHC Bienne Seelanders from Switzerland. The defending champion SHC Rockets Essen from Germany came third.

Fair Play Cup won by Dark Vipers Salzburg/Austria.

All Star Team:

Best Goalkeeper

No. 60 Felix Tauer Duisburg Ducks Germany 

Best Outfield players

No. 14 Michel Zwahlen Bienne Seelanders Switzerland
No. 71 Robin Weisheit HC Koln-West Rheinos Germany
No. 81 Damien Voirol Bienne Seelanders Switzerland
No. 17 Kai Esser HC Koln-West Rheinos Germany

Top Scorer:
Name Team Goals Assists Total
1: ZWAHLEN Michel SHC Bienne Seelanders 12 3 15
2: WEISHEIT Robin HC Köln-West Rheinos 4 11 15
3: ALBRECHT Danny SHC Rockets Essen 7 6 13

From the event two games were livestreamed the first quarterfinal between SHC Bienne Seelanders (Switzerland) and Gentoft Ravens 2 (Denmark) and then the final between SHC Bienne Seelanders (Switzerland) and HC Köln-West Rheinos (Germany). The first game (quarterfinal) livestreamed via Facebook on IISHF Facebook site and the second game (final) via Facebook on ISHD Facebook site shared on IISHF Facebook site.

Ranking after second Group Play:

Group E:
1. HC Koln-West Rheinos (5 points)
2. Gentofte Ravens 2 (4 points)
3. SHC Givisiez (4 points)

Group F:
1. SHC Bienne Seelanders (8 points)
2. SHC Rockets Essen (4 points)
3. ISV Tigers Stegersbach (0 points)

Group G:
1. Crash Eagles Kaarst (8 points)
2. Hallamshire Hornets (4 points)
3. Dark Vipers Salzburg (0 points)

Group H:
1. Duisburg Ducks (6 points)
2. SHC Rossemaison (5 points)
3. Borehamwood Crusaders (0 points)

Ranking after first Group Play:

Group A:
1. SHC Givisiez (4 Points)
2. SHC Rockets Essen (2 Points)
3. Borehamwood Crusaiders (0 Points)

Group B:
1. SHC Bienne Seelanders (4 Points)
2. HC Koln-West Rheinos (2 Points)
3. Dark Vipers Salzburg (0 Points)

Group C:
1. Crash Eagles Kaarst (4 Points)
2. SHC Rossemaison (2 Points)
3. ISV Tigers Stegersbach (0 Points)

Group D:
1. Duisburg Ducks (3 points)
2. Hallamshire Hornets (2 points)
3. Gentofte Ravens 2 (1 point)

The Links for the event are
www.iishfresults.org/2017_ECU-MEN_Results.pdf
www.iishfresults.org/2017_ECU-MEN_Gamesheets.pdf
www.iishfresults.org/2017_ECU-MEN_Stats.xls

Participating Teams: Dark Vipers Salzburg (Austria), ISV Tigers Stegersbach (Austria), Gentofte Ravens 2 (Denmark), Crash Eagles Kaarst (Germany), Duisburg Ducks (Germany), HC Köln-West Rheinos (Germany), SHC Rockets Essen (Germany), Borehamwood Crusaders (Great Britain), Hallamshire Hornets (Great Britain), SHC Bienne Seelanders (Switzerland), SHC Givisiez (Switzerland), SHC Rossemaison (Switzerland)

Defending champion was SHC Rockets Essen from Germany.
Hosting Club is Duisburg Ducks, Germany.
Homepage from hosting club: www.duisburg-ducks.de and on Facebook www.facebook.com/events/1636299310011354/

Final ranking:
12. Place: Dark Vipers Salzburg (from Austria)
11. Place: ISV Tigers Stegersbach (from Austria)
10. Place: SHC Givisiez (from Switzerland)
9. Place: Borehamwood Crusaders (from Great Britain)
8. Place: SHC Rossemaison (from Switzerland)
7. Place: Hallamshire Hornets (from Great Britain)
6. Place: Gentofte Ravens 2 (from Denmark)
5. Place: Crash Eagles Kaarst (from Germany)
4. Place: Duisburg Ducks (from Germany)
3. Place: SHC Rockets Essen (from Germany)
2. Place: SHC Bienne Seelanders (from Switzerland)
1. Place: HC Koln-West Rheinos (from Germany)

No. Time Game Result Remarks
Friday, 14 July 2017
1 09:00 Borehamwood Crusaders vs. SHC Givisiez Skater 95 1:3 Group A (0-2 ; 1-1)
2 09:50 HC Köln-West Rheinos vs. Dark Vipers Salzburg 2:1 Group B (1-0 ; 1-1)
3 10:40 SHC Rossemaison vs. Crash Eagles Kaarst 1:2 Group C (0-1 ; 1-1)
4 11:30 Duisburg Ducks vs. Gentofte Ravens 2 2:2 Group D (1-1 ; 1-1)
5 12:20 SHC Rockets Essen vs. Borehamwood Crusaders 5:3 Group A (2-1 ; 3-2)
6 13:10 SHC Bienne Seelanders vs. HC Köln-West Rheinos 4:3 Group B (3-1 ; 1-2)
7 14:00 ISV Tigers Stegersbach vs. SHC Rossemaison 0:5 Group C (0-1 ; 0-4)
8 14:50 Hallamshire Hornets vs. Duisburg Ducks 2:3 Group D (2-1 ; 0-2)
9 15:40 SHC Givisiez Skater 95 vs. SHC Rockets Essen 3:2 Group A (0-1: 3-1)
10 16:30 Dark Vipers Salzburg vs. SHC Bienne Seelanders 2:4 Group B (0-2 ; 2-2)
11 17:20 Crash Eagles Kaarst vs. ISV Tigers Stegersbach 7:2 Group C (5-1 ; 2-1)
12 18:10 Gentofte Ravens 2 vs. Hallamshire Hornets 4:7 Group D (3-3; 1-4)
13 19:00 ISV Tigers Stegersbach (3.C) vs. SHC Bienne Seelanders (1.B) 2:3 Group E (2-1 ; 0-2)
14 19:50 Gentofte Ravens 2 (3.D) vs. SHC Givisiez (1.A) 4:3 Group F (1-2 ; 3-1)
Saturday, 15 July 2017
15 08:00 Dark Vipers Salzburg (3.B) vs. Crash Eagles Kaarst (1.C) 1:8 Group G (1-3 ; 0-5)
16 08:50 Borehamwood Crusaders (3.A) vs. Duisburg Ducks (1.D) 2:4 Group H (0-1 ; 2-3)
17 09:40 SHC Givisiez (1.A) vs. HC Koln-West Rheinos (2.B) 1:4 Group E (0-2 ; 1-2)
18 10:30 SHC Bienne Seelanders (1.B) vs. SHC Rockets Essen (2.A) 6:1 Group F (3-1; 3-0)
19 11:20 Crash Eagles Kaarst (1.C) vs. Hallamshire Hornets (2.D) 7:0 Group G (1-0 ; 6-0)
20 12:10 Duisburg Ducks (1.D) vs. SHC Rossemaison (2.C) 3:3 Group H (0-1 ; 3-2)
21 13:00 HC Köln-West Rheinos (2.B) vs. Gentofte Ravens 2 (3.D) 2:2 Group E (0-1 ; 2-1)
22 13:50 SHC Rockets Essen (2.A) vs. ISV Tigers Stegersbach (3.C) 7:3 Group F (3-3 ; 4-0)
23 14:40 Hallamshire Hornets (2.D) vs. Dark Vipers Salzburg (3.B) 7:1 Group G (3-0 ; 4-1)
24 15:30 SHC Rossemaison (2.C) vs. Borehamwood Crusaiders (3.A) 4:2 Group H (1-0 ; 3-2)
25 16:30 SHC Bienne Seelanders (1. F) vs. Gentofte Ravens 2 (2. E) 2:1 Quarterfinal (0-1 ; 2-0)
26 17:35 HC Koln-West Rheinos (1. E) vs. SHC Rossemaison (2. H) 3:2 Quarterfinal (0-1 ; 2-1 ; 1-0), after extratime
27 18:40 Crash Eagles Kaarst (1. G) vs. SHC Rockets Essen (2. F) 2:4 Quarterfinal (1-0 ; 1-4)
28 19:45 Duisburg Ducks (1. H) vs. Hallamshire Hornets (2. G) 3:2 Quarterfinal (0-0 ; 3-2)
Sunday, 16 July 2017
29 08:00 SHC Givisiez (3.E) vs. ISV Tigers Stegersbach (3.F) 2:1 Pl. 12 - 9 (0-0 ; 1-1 ; 1-0)
30 08:45 Dark Vipers Salzburg (3.G) vs. Borehamwood Crusaders (3.H) 0:5 Pl. 12 - 9 (0-3 ; 0-2)
31 09:30 Gentofte Ravens 2 (Loser Game 25) vs. Hallamshire Hornets (Loser Game 28) 2:0 Pl. 8 - 5 (2-0 ; 0-0)
32 10:15 SHC Rossemaison (Loser Game 26) vs. Crash Eagles Kaarst (Loser Game 27) 0:4 Pl. 8 - 5 (0-2 ; 0-4)
33 11:05 SHC Bienne Seelanders (Winner Game 25) vs. Duisburg Ducks (Winner Game 28) 3:2 Semifinal 1 (0-1 ; 1-0; 0;0 ; 2-1), after penalty shoot out
34 12:30 HC Koln-West Rheinos (Winner Game 26) vs. SHC Rockets Essen (Winner Game 27) 8:4 Semifinal 2 (5-0 ;3-4 )
35 13:55 ISV Tigers Stegersbach (Loser Game 29) vs. Dark Vipers Salzburg (Loser Game 30) 6:1 Place 11/12 (4,0 : 2,1)
36 14:40 SHC Givisiez (Winner Game 29) vs. Borehamwood Crusaders (Winner Game 30) 2:3 Place 9/10 (1-1 ; 1-1 ; 0-1)
37 15:25 Hallamshire Hornets (Loser Game 31) vs. SHC Rossemaison (Loser Game 32) 3:1 Place 7/8 (1-1 ; 2-0)
38 16:10 Gentofte Ravens 2 (Winner Game 31) vs. Crash Eagles Kaarst (Winner Game 32) 2:3 Place 5/6 (1-2 ; 1-0 ; 0-0 ; 0-1)
39 17:00 Duisburg Ducks (Loser Game 33) vs. SHC Rockets Essen (Loser Game 34) 5:11 Place 3/4 (3,6 : 2,5)
40 18:40 SHC Bienne Seelanders (Winner Game 33) vs. HC Koln-West Rheinos (Winner Game 34) 3:5 Place 1/2 (2-3 ; 0-0; 1-2)